Živá zkouška úprav

(DSV 19.4.2019) 

Spuštění lidskou silou a zkušební plavba

(DSV 6.4.2019) 

Spuštění (vyplutí) odloženo

(DSV 22.1.2019)  Velmi rád konstatuji, a klepu na dřevěnou desku stolu, že během minulého týdne se vzestup hladiny zastavil. Dokonce v neděli 20.1.2019 začal pozvolný pokles a postupně drobně nabíráme opět rezervu hladiny. K 22.1.2019 cca 2m. Takže vyplutí, spuštění se odkládá na nejbližší jarní oblevu, povodeň. Pevně doufám, že to bude později, ale nechci zakřiknout. Přítok je stále na úrovni cca 90-100 m3/s, což bez výroby elektřiny (odtoku z přehrady) znamená cca 40cm vzestupu za den. Hevery jsem převezl z HFH k sobě domů, abych byl flexibilnější.

Také jsme v sobotu s Karlem Š a jeho pomocníkem Olinem naměřili variantu řízení vzadu nad střechou, zkušebně nasadili motor na nově upravenou a natřenou konzolu. Zkušebně jsme si zatočili volantem. Následně Karel vyrobil otvor pro průchod bovdenů.

!! Samovolné spuštění, vyplutí !!

Tentokrat operativni info ohledne dnesni 13.1.2019 12 - 15:30 navstevy na Radave a priprave na velmi pravdepodobne samovolne spusteni. Voda stale stoupa cca 1 - 1,2 m za tyden. Aktuálně rezerva na houseboat plovoucí cca 1,5 - 1,6 m. Takze jsem provedl pripravy, aby lod neodplula, nepomlatila okolni lode, privazal napravu, premistil pramicku a veci, co by se zatopily, nafoukl kola naprav, apod. Predpokladam, ze montaz konzole suchou nohou bude mozna jeste tak 2-3 dny.

V patek, sobotu mozna bude jeste prilezitost se rozhodnout:

 1. zda HB shodit na napravy (v holinkach nebo brodicich kalhotech). Hevery jsou v HFH, zitra tam budu volat. A poodplout k hospode, nutny motor.
 2. nechat HB i s napravami plavat a kontrolovat nohy, napravy, aby se neutopily a HB nesedl na pri poklesu, vetru mimo napravy
FOTO z 13.1.2019 15:30

Vytahování 2018

Radost DSV 20.10.2018 Díky Zdeňku, Karle, Lojzo, Tomáši, Matouši, Jirko, Michale, Vašku a Ester za perfektní pomoc při letošním vytahování. Proběhlo chaoticky z mé strany, z Vaší sehraně. Ale jsme na břehu v místě, kde okolní souhlasili a beze ztrát. Dokonce i trochu výše, než jsem doufal. Přeji si, a i Vám a ostatním hausbotářům, klidnou zimní sezonu bez potiží.

(DSV 14.10.2018) Loď za pomoci Vaška S, Lojzy a mé drahé 1/2 a dcery přesunuta na větrnou Radavu, s výhledem na zámek. Doufám, že vítr nebude výrazně zesilovat, uvázal jsem dvojitě. Stojíme cca 200m proti proudu od potencionálního vytažení, posun, sundání ochozu, podvozek, vše nás čeká v sobotu. Zítra ověřím traktor. Předpokládám účast na sobotu Zdeněk H, Vašek S, Jirka N, Matouš+Ester J, Lojza K, Karel Š, Tomáš R a já.

(DSV 13.10.2018) Zítra s lodí plánuji přejezd na Radavu a opětovně se pokusím předjednat místo k vytažení, umístění na špičce naproti Velkému Víru, abychom mohli 20.10. vytáhnout. Tento týden nastal zlom v bilanci přítok/odtok, již se občas objevil přítok > 40 m3/s, nejspíš se vypouští a loví jihočeské rybníky. Takže za tento týden konečně hladina stoupla +30 cm. Aby bylo možné vytažení u hospody, aktuálně chybí 250 cm.

(DSV 2.10.2018) Traktorista již má 2. termín na so 20.10.2018. Takže vytahování bude (velmi pravděpodobně) na špičce naproti Velkému Víru. Tento víkend zase zajedu na Radavu a pokusím se nějaké předběžné místo domluvit. Přejezd zatím domluven není, preference NE 14.10. nebo pokud může někdo v prac. týdnu, mohu si požádat o den dovolené a přejet v pracovní den. Klidně se ozvěte, potřebuji minimálně 1 silného muže na pomoc s nandáním motoru. Minulou sobotu jsem dofouknul nápravy, levá přední nejspíš uteče, ale na vytahování přivezu elektro centrálu.

(DSV 24.9.2018)  Trochu delší info k možnému termínu vytahování, protože do SMS se nevejde. Traktorista má na 1. termín, so 6.10.2018, několik HB. Většinou ale bývá ještě 2. termín (obvykle za 2-4 týdny), a ten zatím není stanoven.

Na Radavě u hospody aktuálně vytahovat nejde. Dnes nám k loňské kótě vytahování 346,3 mn (to bylo přes kladku a tip top) chybí 275 cm výšky. Nejsem hydrolog, ani meteorolog, v následujících 7 týdnech, do 1/2 listopadu, by musela hladina stoupat průměrně +40 cm týdně. Loni to bylo +25 cm týdně. Takže muselo by pršet opravdu vydatně. Tedy není moc pravděpodobné, ale ne nemožné.

Vytažení na špičce naproti Velkému Víru podle mě možné je, ale místo jako v roce 2015 nevím, stav byl tenkrát 339,40 mn, tj. ještě o 420 cm níže než nyní a spousta místa. Pokusím se domluvit, ale nemusí být s kým (místí HB tam ještě nemusí být a kontakt nemám) nebo nemusí být vůle se dohodnout. Tak uvídím(e). Budu rád, když mi napíšete Vaše časové možnosti a názor, zda tahat hned, počkat a nebo netahat vůbec :(

V posledních 4 týdnech byl pokles -200 cm, tj. -50 cm týden. Poslední týden -40 cm.

Sumarizace za 2018

  Omlouvám se, pokud jsem něco/někoho zapoměl uvést

 1. Jarní opravy - výměna ložiska, škrábance ponton, havlinky pramice, nátěr tyče, nové držáky/hlavy tyčí, výměna shnilých prken paluba, ochoz, lávka, nátěr schůdky do vody
 2. 2. hasící přístroj
 3. STK 2018 do 2022 (s drobnými výhradami)
 4. hlavní vypínač elektřiny
 5. 2. solární lampička u schůdků
 6. ventilátor s termostatem skříňka lednice
 7. vyčištění a oprava kamen, nátěr komínku

Jarní info 2018

DSV 8.4.2018 Traktor přislíben na sobotu 14.4. Aktuálně účast potvrdil: Zdeněk H, David S, Vašek L, Lojza K, Vašek S. Velmi pravděpodobně: Radek S, Marcel E. Sraz na Radavě cca 9:30 - 10:00. Úsek silnice Žďákov. most - Kostelec nad Vltavou 2x semafor, kyvadlový provoz.

DSV 24.3.2018 Jaro si dává načas, zima se nechce vzdát. Jarní práce začaly. Radek S má kolo opravené, tleskám. S Karlem Š jsem obrousil a natřel boky 1x, dno natřeny škrábance. Začaly práce na opravě pramičky a kotevních tyčích.

Aktuálně z 14.10.

15.10.2017 DSV

Loď presunuta na Radavu, pár zádrhelů bylo, k opravě závit na motoru. Předpokládám vytažení u hospody na obvyklém místě, bude to ale větší výzva a budeme dělat trochu cestáře na pláži=rovnat výjezd + použít kladku.

Aktuálně z 7.10., vytahování

8.10.2017 DSV

Stav hladiny o málo vyšší, nicméně k vytahování u hospody stále nízko. Podvozek by byl ve vodě příliš šikmo, zadní náprava hluboko. Pokud by se situace zlepšovala, přikláněl bych se k posunu termínu vytažení na později a obvyklém místě. Zatím to tak nevypadá..

pár foto z 7. října

Stavil jsem se na kontrolu stavu náprav, 2 pneu prázdné. Dofoukl jsem. Pravé přední má nejspíš nahnilý ventilek, tak uvidíme, jak rychlý bude pokles tlaku.

Aktuálně ke konci sezóny, vytahování

24.9.2017 DSV

Na obvyklém místě u hospody vytahovat nelze. Také Povodí Vltavy to deklaruje a má bohužel pravdu.

Ti z Vás, kteří mají známé u svatého Petra, požádejte o vydatné dešťové srážky pro povodí Lužnice a Otavy. My ostatní budeme šetřit ve špičkách elektřinou, ať nemusí ČEZ vyrábět elektřinu z Orlické přehrady. Případně se budeme klanět ostatním božstvům..

Zatím je vzhledem k suchu (setrvalý pokles hladiny od června 2017) a potřebě stoupnutí hladiny nejméně o +2,5m nejpravděpodobnější vytahování na špičce Radavy, jako v rekordně suchém roce 2015.

Historický rekord z 2.2.2016

Tak rezerva výšky hladiny byla nedostatečná. 2.2.2016 nastal po několika postupných varovných vzestupech hladiny TEN okamžik, který jsme několikrát z legrace zmiňovali. Houseboat se "sám" spustil, neboli voda vystoupala až tak vysoko, že houseboat začal plovat. Stalo se to 2.2.2016 cca v 7 ráno (347.2 mn) Předtím byla řada planých poplachů a výjezdů (první již před vánoci 2015), ale nakonec jsem 31.1. již ztratil trpělivost a víru a s Vaškem L jsem sundal HB na nápravy, přivázal nápravy k HB a navázal fendry=staré pneu. Díky tátovi Vaškovi byly k dispozici dvoje brodící kalhoty od rybářů z Nera, které nám uchránili zdraví, při manipulaci s HB - couvání a přesun na místo, kde jsme vyndavali nápravy, nápravami, lany, kolíky, tyčemi až v 1,2 metrové hloubce. Brodivcem jsem byl já a Michal H. Oba jsem se tedy stihli "vykoupat", já protože jsem ve vodě zakopl, Michal protože zašel příliš hluboko. Přesto mu patří velký dík, stejně jako ostatním, Vaškovi S, Vaškovi L, Zdeňkovi a ostatní.

Houseboat je tedy od 2.2.2016 na vodě, nedostal žádnou údržbu na pontonu a čeká nás to tedy na podzim, na jaře.

Na jaře jsme HB několikrát překotvili, párkrát i s velmi otužovací koupelí (já, Matouš, Vašek), ale nakonec jsme na suchu nezůstali a 30.4. jsem HB přesunuli na letní kotviště.

Vytahování - úspěch

Dva traktory za sebou houseboat vytáhly bez problémů, rezerva výšky bude snad dostatečná.

David S

Vytahování 10. 10. 2015

Ahoj všichni,

vytahování netradičně na pláži na Radavě naproti Velkému Výru bude 10. 10. 2015. 27.9. se pár HB vytáhlo, hladina ještě pravděpodobně klesne, ale předpokládám, že vytažení bude možné.

Trpělivost, vynalézavost a dobrou náladu s sebou. (Hospoda bude dál)

David S

SUCHO a info k vytahování 2015

Dovolím si pár bohužel nekonkrétních informací k možnému letošnímu vytahování HB. Letošní rok je opravdu suchý a orlická přehrada zásobuje již od začátku léta celý dolní tok Vltavy. Tím pádem voda prakticky neustále klesá a každý týden vyžaduje překotvení HB. Díky tomu, je voda extrémně nízko, zatím jsem nic takového nezažil. Pár fotek z Vůsí z 20.9.2015 a z Radavy z 13.9.2015.Voda ještě dále klesla proti foto z Radavy 13.9.2015 o další 1,8 metru. Případně aktuální hladina zde VD Orlík

Důsledky: Zátoka pod hospodou na Radavě, kde obvykle vytahujeme, prakticky NEEXISTUJE a vytáhnout zde HB není možné.

Možné řešení (budu upřesňovat dle situace):

 1. Pokusíme se vytáhnout na špičce na Radavě (jako v roce 2003, někde tam co nám vítr utrhl střechu). Pojedu obhlédnout situaci 27.9., kdy se něktěří housebotáři pokusí vytáhnout své lodě a pokusit se dohodnout, zjistit, zarezervovat nějaké vhodné místo. Problém jako my mají téměř všichni. Pokud by se vytahování ukázalo realizovatelné, zkusili bychom vytáhnout 10.10. Bohužel, předpoklad, že voda stoupne je teoretický.
 2. Budu hledat jiný alternativní způsob vytažení, např. autojeřáb přehrada, Podolsko, apod.
 3. Zůstaneme na vodě (Radava/Vůsí) rozdělili bychom si služby na celý podzim/zimu/jaro pro kontrolu HB kvůli kolísání hladiny a ledu. Případně připravili nějaké lepší zakotvení lodě, možnost nohou, apod.
Zůstaňte prosím naladěni na tento web a klidně mi volejte s dotazy, nápady, návrhy, apod. David 22.9.2015

Spuštění

Velká velikonoční sobota pro většinu housebotářů propukla 19.4.2014, za naší účasti s pomocí Jirky N, Lojzy, Michala H, Radka S,Vaška L, Vaška S, Zdeňka H a mě. Krom složitější organizace s pořadím traktoru a místem pro spuštění šlo vše hladce. Musím poděkovat ostatním housbotářům za ochotu a vstřícnost, že byli trpělivý, udělali místo a i jinak pomohli. Díky. Nejvíc práce samozřejmě odvedli mí spolehlivý pomocníci, kteří zapracovali na heverech, trámech, nakládce, vykládce, autodopravě, a tak dále. Vše tedy nakonec dopadlo úspěšně, loď plave, nápravy jsou uklizené a loď hlídal kapitán V.

Přejezd

Konečně se v neděli 20.4.po dlouhé době svezl i Zdeněk, Alena s vnoučaty a doufám, že se jim líbílo. Mě dal trochu kormidelně zabrat probíhající závod plachetnic, které jsem musel, jsa vybaven strojním pohonem bedlivě sledovat a uhýbat. Vše kontroloval kapitán Vašek, tak snad nedostanu důtku do VMP průkazu. Finální zakotvení nebylo úplně hladké a ani příliš rychlé (pomohl i soused Vašek), ale raději to dělám všechno pomaleji a pečlivěji. Takže díky Zdeňku a Aleno za trpělivost.

Jarní práce

Letos se mi podařilo provést následující údržbu:
 • oprava pneu přední nápravy - díky Hozno a Zdeňku
 • základní obroušení boků pontonu + rezavá místa na špičce a zádi + 2x nátěr
 • výměna prken zadní paluba a natření
 • výměna čela pramičky + zalaminování
 • výměna a natření prken ochozu - pomohl Jirka K
 • vyluxování lodi

Zimní kotva

Na letošní zimu jsem si vybral kotviště na Radavě a za vydatné a nepostradetelné pomoci Honzy, Jirky, Karla, Matouše, Radka, Vaška, Vítka "spustil" kotvu na nápravách, které jsme následně ještě nadzvedli pákami, hevery a i pár novými špalky. Mechanik Radek ze stáje "Svobodini" pak bleskově s profi výbavou (trubkový klíč 38 není opravdu běžný) odmontoval kolo s porouchaným ventilkem a předal dalšímu borci Honzovi. Držím palce, aby se oprava zdařila. Dík patří všem zúčastněným členům teamu a také hezčí polovině lidstva, která se na místě i vzdáleně starala o kvalitní pitný a dietní režim.

David 16.10.2013

Zimní sezóna

začala tradičním přejezdem 7.10., tentokrát při účasti David, Lojza, Vašek, Ester a Matouš. Logistické přesuny a zastávky jsme zvládli tak, že již ve 12h jsme vyráželi z Vůsí. Tentokrát jsme zvládli dvě zastávky, vyzvednutí rezervního motoru a vyzvednutí jedné kešky. Počasí bylo velmi různé, slunce, déšť, kroupy, duha, a tak dokola. Zaparkovat jsme i se zastávkami zvládli za 4 hodiny, takže krásný čas, bez dobrodružství a výbornými karbanátky ala Iva.

Zahájení zimní sezony pokračovalo sobotním vytažením za účasti David, Vašek, Radek, Kuba, Lojza, Jirka, Honza, Karel, Vašek a Petr. Nápravy jsme vyzvedli a napumpovali u pohodového pána v Chrástu, tranktorista Pepa Baše nám pak pomohl je složit z valníku. Kompletáž náprav si vzal na starost Karel, já byl zodpovědný za přejezd k vytažení. Celotělové černé plavky si užily též své chvilky slávy při najíždění na nápravu. Voda byla příjemná (v těch plavkách pouze :) ) Základní povytažení z vody zvládlo Zdeňkovo Suzuki. Po drobném občrestvení výbornými karbenátky a dalšími dobrotami, následovala pak zkušená práce traktoristy Pepy, který nás zaparkoval na místo. Zdeněk nás samozřejmě přijel zkontrolovat a prověřit a všichni jsme jej rádi viděli. Akce pokračovala heverování a skládáním špalků, to účko zase přibralo. Celá akce byla ukončena velmi svižně a na Radavě skončila naložením zbylého materiálu a jeho odvozem domů. Tady opět pomohli Vašek, Radek, Kuba a Honza.

Všem velký dík, brusičským, natěračským a dalším jarním pracem - Ahoj .

David 20.10.2011

Zpráva o spouštění a přejezdu

Všichni, kteří přislíbili účast byli vzorní a dostavili se na Radavu ve mnou stanovený brzký čas velikonoční soboty 23.4., i když museli časně vstávat. Načasování s houseboatem před námi moc nevyšlo a tak jsme měli velký prostoj a nakonec jsme šli na vodu téměř poslední. Všem děkuji za trpělivost. Samotné spouštění traktorem bylo dobrodružné jen proto, že pravá dolní pneu byla málo nahuštěná a nakonec asi utekla úplně. Takže úkol pro mě na léto či podzim. Následkem bylo velké zatáčení ze zamýšleného směru. Ačkoli se zdálo, že máme všude dost místa, nakonec jsme skončili o 10 m vlevo a to ještě jen proto, že jsme usilovně všichni odtlačovali záď správným směrem. Tyč na vytahování a spouštění se osvědčila, neboť byla dostatečně dlouhá a mohli jsme zajet až do vody. Rozebrání náprav byla hračka (traktor nám je vytáhl). Naložení, připevnění, složení v Chrástu již tak snadné nebylo, přece jen ložná plocha byla kratší než nápravy a tak se obtížněji nandavaly (mrchy těžký). Nicméně se zdařilo a já se rozhodl ještě ten samý den přejet na letní kotviště. Neobešlo se to bez drobné komplikace. Motorek měl drobnou netěsnost chlazení na hlavě válce (takový drobný vodotrysk). Naštěstí pomohlo jen dotažení šroubů na hlavě. Pravděpodobně tam trochu vody zůstalo na zimu. Moc díky Karle Š za radu a pomoc. Pak jsme již beze spěchu v posádce Svobodovi TILD, Vašek S, Vašek L přejeli bez problémů do Vůsí.

  Takže závěrečná pochvala a poděkování patří:
 • Jan Urban s rodinou - doprava
 • Karel a Vendula Š
 • Michal, Michal, Monika H
 • Aleš V
 • Vašek L
 • Vašek S
 • Iva S - zásobování a catering
 • Zdeněk H, Jirka K
David 1.5.2011

Spouštění

Ahoj, o tomto víkendu jsem na Radavě zjistil doplňující informace o možném termínu spouštění, zejména traktor a okolní houseboaty, které máme v cestě. Z tohoto plyne termín sobota 23.4.2011. Čas cca 10, ale upřesním. Ještě mi zbývá zajistit dlouhý přívěsný vozík, kterým převezeme materiál z Prahy a zejména pak nápravy do blízké vesnice, kde mám přislíbeno uskladnění. Vozík budu zajišťovat tento týden, takže vše doupřesním. Počítejte tedy s velikonoční sobotou, já se všem ještě ozvu. Toť prozatím všechny novinky.

Vodě ahoj, David 9.4.2011

Info pro jaro 2011

Ahoj

Letošní jaro bude pro mě a houseboatek trochu obtižnější než obvykle.

 1. Čekají nás změny ohledně organizace spouštění a vytahování, transport, úschova náprav a materiálu. Letos budeme určitě spouštět o víkendu jako většina housebotářů. Termínově zatím připadá v úvahu nějaký den o prodlouženém velikonočním víkendu 23-25.4., nebo následující víkend 30.4.-1.5. Vše záleží na několika věcech, traktor, dostupnost materiálu, Vaše časové možnosti, ostatní houseboaty apod. Zjistím v průběhu dubna a dám vědět.
 2. Při letošním lyžování v únoru jsem utrpěl své první vymknutí ramene a drobnou frakturu na ramenní kosti. Takže jsem teď tak trochu jednoručka. Naštěstí je to levá ruka, ale i tak to nestojí za moc. Dle obvyklých lékařských postupů mě čeká minimálně tří měsíční rehabilitace, která začne nejdříve v dubnu, neboť téměř do konce března mám ortézu. Takže to s letošní plánovanou údržbou lodi nebude žádná velká sláva, asi jen pár drobností a určitě budu potřebovat pomoci při spouštění (což je ale obvyklé)

PS: Při letošní zimní návštěvě jsem zajel i na letní kotviště a i tam nás čekají drobné změny. Obec zrealizovala svůj záměr a pokácela stráň nad kotvištěm. V zimě to tam vypadalo ještě dost čerstvě a zasněženě, tak uvidíme na jaře.

17.3.2011 David

Vytahování

Letošní vytahování proběhlo ve čtvrtek 7.10. Zúčastnili se všichni spolehliví parťáci, Zdeněk, Karel, Jirka, Vašek, Petr, nečekaně a mile i Hodek, Matouš a má maličkost. Přejel jsem z Matoušem na pláž, housebotář Karel byl ochotný a na vytahování nám uhnul, ostatní zatím připravili nápravy a kladkostroj. Já připravil loď a v černých plavkách jsem ji zvládl nasměrovat na nápravu, protože nám přálo bezvětří a stav vody (nebylo moc hloubka). Avia umístila loď na 2 zátahy, bylo to o to jednodušší, že pláž byla zatím volná. Ale myslím, že stojíme na obvyklém místě, možná +- půl metru. Náš opěrný bod, vrba se totiž nepřesunula :). Příští rok to už bude asi dost jiné, Avia už dost pravděpodobně nebude. Po krátkém posilnění a přestávce jsme loď tradičně vyheverovali na špalky pod nápravy a částečně přeložili, uložili materiál z Avie. Díky tchánovu náklaďáčku, jsem to nejpodstatnější mohl odvéz ke mě domů. Byl chudák naložený, ale dovezl nás spolehlivě. Díky Jirko. Takže díky moc všem za velkou pomoc a doufám, že lodička bude v zimě v klidu. Já se jí do příští sezony samozřejmě pokusím trochu opečovat či vylepšit.

10.10.2010 David

Přejezd 3.10.2010

Já a má děvčata jsme přijeli již v sobotu odpoledne, abychom měli v neděli ráno méně spěchu. Já jsem sice díky bolehlavu nebyl moc použitelný, ale pár příprav jsem zvládl. Holky i Iva to naštěstí zvládly i bez mě. V noci nebylo chladno, tak jsme se krásně vyspinkali. Ráno jsem už podnikl všechny potřebné přípravy včetně úspěšné motorové zkoušky. Když dorazil team Radava (Ester, Matouš, Víťa, Markétka, Vašek), mohli jsme vyrazit. Povedlo se mi to téměř na čas 10:59. Motor měl po opravě trochu jiný zvuk než obvykle, což mě trochu znevózňovalo. Nicméně ale šlapal hladce až na Radavu. Za příznivého větru jsme zvládli cestu za vynikající 3 hodiny, od Žďákovského mostu byl docela provoz, ale všichni kormidelníci to zvládli. Kotvení komplikované balvanem mi tedy moc nešlo, ale protože do vytahování šla voda nahoru, nebyl problém. Takže díky za pomoc, skvělou náladu a plavbu.

10.10.2010 David

Přípravy

Tak jsme s rodinkou vyrazili na kontrolu a ukončení sezóny. Počasí bylo krásné, i když ráno chladné. Holky si úžasně vyhrály na břehu, kde měly své děti a připravovaly jim různá jídla. Sice si občas namočily nohu, nebo spadly a odřely se, ale vyhrály si pěkně i bez nás. Já jsem pro změnu dodělal pár restíků, jako doplnění pojistek, havlinka pramičky, oprava kánoe, přivezení opraveného motoru. Stihli jsme buřtíky, pouštění balonků štestí. Uklidili jsme vše nepotřebné do lodi a po pohodovém víkendu odjeli a zanechali loď snad dostateččně připravenou na přejezd na zimní místo.

19.9.2010 David

Dulezite novinky

Ahoj housebotovi navstevnici. Rozhodl jsem se vzit varovani v podobe ohorele kuchynske linky od petrolejky vazne a trochu se zamyslel nad zvysenim bezpecnosti pro nas vsechny.

Hasici pristroj(e)

Zakoupil jsem praskovy hasici pristroj. Je umisten vpravo dole na vysoke skrini na chodbicce na proti kuchyni. Druhý pod vařičem.

Elektrina

(Aktualizace DSV 24.9.2018)Vim, ze romantiky asi nastvu, ale z duvodu bezpecnosti a zvyseni pohodli jsem se s mensim zpozdenim cca 100 let rozhodl pro elektrifikaci. Romantici at klidne dal uzivaji atmosferu houseboatu tak, jak ji maji zazitou s vuni svicek, petroleje, apod. Rozhodnuti je na kazdem z nas. Jen budte prosim opatrni.

Dle moznosti me kapsy jsem zakoupil ruznorode vybaveni k elektrifikaci, nebo v odborne terminologii, svepomoci jsem vybudoval "solarni ostrovni system." Technické podrobnosti dále, sekce "Náš solární systém"

Zapnutí/vypnutí

 1. černý "hlavní vypínač" na šedivé krabici vlevo u zadních dveří (doplněno dle požadavku z STK v roce 2018)
Mate moznost pripojit/napájet
 1. spotrebic na 12 V s cigaretovou zastrckou do 25 W do zasuvky visici u praveho okna. Hodi se na autonabijecky mobilu, MP3, USB, apod. V košíku u zásuvky k dispozici rozdvojka autozásuvky + 2 USB porty, celkem ale do 2A a 12V = 25W
 2. Nejaky spotrebic na 230 V do celkoveho prikonu 150 W, vcetně případných svetel v kuchyni 8 + 4 = 12 W.

Rozbocka 230V s vypinacem na kuchynske lince je pouze povesena na sroubkach. Muzete si ji sundat a přesunout kam potrebujete.

Osvětlení

Osvětlení "kuchyňský kout"

 • Zarivkove svetlo pod linkou s prikonem 8 W. Ma vlastni vypinac vlevo na tele svítidla. Musi byt zapojena bila vidlice do 4 psa, podrobneji viz dale.
 • Lampička nad vařičem - Ikea lampička s LED žárovkou na 230 V, příkon 4W. Musí být zapojena do 4 psa, vypínač na lampičce
 1. Zapnuta zatez na solarnim regulatoru - sviti ikona zarovky
 2. Zapnut "hlavní vypínač"
 3. Zapnut menic - sviti zelena dioda na měniči
 4. Zapnut vypinac (svítí) na prodluzce 4 pes na kuch. lince
 5. Zasunuty vidlice svítidel do 4 psa
 6. Zapnuty vypinac svitidla

Osvětlení "salón"

 • LED pásek 12 V - 8 W, lampový spínač (visící provázek) na prostředním žebru

Osvětlení "ložnice"

 • LED pásek 12 V - 4 W, šňůrový vypínač u dveří

"Náš solární systém"

Vzadu na strese solarni panel. Dale mame vlevo u zadnich dveri solarni regulator, akumulator, vypínač. Dale ruzne krabice, kabely, cigaretove zasuvky, menic napeti a svetlo pod kuchynskou linkou. Take nam tim padem rostou i pravidla a povinosti. Takze pokud si necim nejste jisti, nedelejte to nebo mi zavolejte! I 12V má sílu/energii a má víc ampér. Nicmene, dle mych skromnych znalosti a zkusenosti si budete moci nabit z autonabijecek sve mobily, MP3, apod. Pripadne pres menic napeti z 12V na 230V posvitit v kuchyni ci loznici, pouzit nejaky pristroj s malym prikonem, treba notebook, nabijecka fotaku, baterii, aku vrtacky, pajky, apod.

!! Rozhodne NE lux, fen, varna konvice, zehlicka, apod. !!
Podrobneji viz cast menic napeti.

Solarni regulator

To je ta stribrna vec s jednim tlacitkem uprostred pod malym LCD displejem a napisem Phocos. Hlavni funkci je regulace nabijeni autobaterie, nedochazi k prebijeni ani prilisnemu vybiti. Dale lze kratkym stiskem tlacitka zapnout/vypnout zatez=odber, neco jako hlavni vypinac, i kdyz ne uplne. To udelejte, pokud opoustite lod, vylet, odjezd, apod. Zapnuta zatez, odber, je indikovan obrazkem zarovky (neblika, nema blesk, ani nic okolo). Prubeh nabijeni je indikovan pohybem ctverecku po hornim oblouku displaje. Po dobehnuti na pravy konec je kratkodobe indikovano nabiti baterie, plny cely oblouk, baterie je nabita. Pokud odebirate vice energie, nez solarni panel vyrabi (coz je temer vzdy a vzdy v noci), klesa i nabiti akumulatoru. Solarni regulator to indikuje opet ctverecky na hornim oblouku displaje, ale i zvukove.

Zapnutí/vypnutí

 1. Jediné obdelníkové tlačítko pod displejem. Krátký stisk zapne, vypne. Stav "Zapnuto" je indikován ikonou/obrázkem žárovky na displeji.
 • Pri poklesu pod 80% se ozve 1x pipnuti
 • pod 60%, 2x Pipnuti
 • pod 35%, 3x Pipnuti
 • Pod 10%, 5x pipnuti
 • Jakmile je akumulator temer vybit, ozve se pipnuti 25x a vzapeti regulator odpoji zatez, aby predesel hlubokemu vybiti akumulatoru.
Takze pokud pobezi nejaky spotrebic pres noc, muze Vas pipnuti vzbudit a el. Spotrebic nemusi bezet ocekavanou dobu, treba celou noc. Regulator ma tez ochranu proti prehrati, odpoji zatez. Prosim nemente parametry regulatoru. Navod (bohuzel neni v CZ) nechavam ve skrince v deskach s pravidly, navodem lednice.

Solarni panel

To je ta velka deska vzadu nad dvermi nad střechou. Zespoda uvidite jen stin, z horni paluby uvidite bezne fotovoltaicke clanky. Budte opatrni, pokud davate neco na zadni strechu nebo horni palubu! Jedinna udrzba je obcas umyt cistym vlhkym hadrikem od prachu a spiny, prosim neposkrabat.

Akumulator

V roce 2016 zakoupen nový trakční gelový akumulátor 80Ah, vhodný pro solární systémy. O správné nabití/zabránění přílišnému vybití se stará solarni regulator.

Menic napeti 12V DC -> 230V AC

To je ta cerna krabicka, ktera ma na jednom konci cigaretovou zastrcku a na druhem zasuvku, jakou mate vsichni doma. Je umistena v drezove skrince. Zapinani je je kolebkovym cervenym vypinacem, rozvisite se zelena dioda. Napeti je k dispozici cca po 2 vterinach po zapnuti, ozve se kliknuti. Nezapinejte menic, pokud jsou zapnuty spotrebice na 230 V, muze dojit k pretizeni, menic bude pipat! Vytvari z 12V stejnosmerneho napeti 230V stridaveho s modifikovanou (zubatou) sinusovkou s ucinnosti cca 85% do vykonu 300W, ctete podrobnosti dale. Ne vsechny elektro spotrebice maji tuto modifikovanou sinusovku radi. Ne vsechny spotrebice maji opravdu uvadeny prikon. Jedna se zejmena o spotrebice s motory, kdy pocatecni spickovy prikon je nekolikrat vetsi nez trvaly prikon. Pro zajemce doporucuji precist clanek na www.deramax.cz nebo zde. Menic je zde proto, ze ne vse se da napajet z 12V a ne vsichni mame potrebne redukce na 12V. Nicmene 12V preferujte! Je skoda tezce a draze vyrobenou a nastradanou energie promrhat napriklad dvoji trasformaci 12V -> 230V -> 5V pro Vas Mp3 prehravac. Dojde ke ztrate v menici -15% a tez v adapteru prehravace. Zapojeni je provedeno tak, ze tlusty vodic s transparentni izolaci koncici cigaretovou zasuvkou je pres cigaretovou zastrcku s pojistkou zapojen do menice v drezove skrince. Menic pouzivejte jen pro spotrebice s malym prikonem DO CELKOVEHO PRIKONU 150W. Pokud to nebute respektovat, znicite minimalne pojistku v menici (trubickova) nebo u regulatoru (plocha autopojistka) Takze rozhodne NE: fen, lux, varna konvice, vrtacky, cerpadla, apod. Maximalni vykon menice je trvale 300W, kratkodobe (desetiny vteriny) 600W. To ale musite menic rozpojit, vyndat, zamenit cigaretove konektory za krokosverky a pripojit primo krokosvorkami k autobaterii. Menic ma tez ochranu proti hlubokemu vybiti akumulatoru, proti pretizeni, indikuje diodami a zvukem. Dale ma pojistku na krokosverkach a v cigaretove zastrcce. Doufam, ze nebudou potreba. Menic pri svem provozu muze zapinat ventilator, pokud je teplota vyssi nez 40 stupnu nebo je odber vyssi nez 100W, takze se neleknete. Prozatim jsem nesehnal osvetleni na 12V, takze svetlo pod kuch. Linkou i v loznici musi jit pres menic. Navod k menici nechavam opet ve skrince v deskach s pravidly, navody, atd.

Poznamka k provozu lednice

Nase lednice zvlada provoz na plyn i elektrinu 12V i 230V. Ma uvadeny prikon 110W a funguje na 12V i pres menic na 230V. Duvod, proc neni vyuzito elekttriny je spotreba lednice. Lednice vycucne soucasny plne nabity akumulator cca za 3 hodiny. Solarni panel neni schopen tuto energetickou narocnost pokryt, ani pri plnem vykonu. Proto provoz na plyn

V roce 2018 jsem do skrinky lednice namontoval 12V ventilator s nizkym prikonem pro odvod horkeho vzduchu ze skrinky. Může být ovládán termostatem ve skříňce (preferováno) nebo zapnut stále. Režim se volí přepínačem v mřížce na boku skříňky a má i celkový vypínač pod "hlavním vypínačem" elektřiny. Mě se osvědčilo, lednice v horku lépe chladila.

Diky vsem,
co docetli az sem

Aktualizace 24.9.2018 David
.

Kontrola 8.6

Tak letošní povodně snad máme už za sebou a já dnes nevydržel a zajel se podívat, jak houseboatek přežil zvýšení hladina o více jak 2m při letošním využití retenčního prostoru VD Orlík. Hladina kulminovala v neděli ráno na 351,44 m.n.m (zhruba 2. schod pod ohništěm) a teď již klesá. Vše bylo na kotvišti v pořádku, kotevní kolíky již byly nad hladinou. Kotevní tyče byly ještě hodně hluboko a protože předpokládám ještě další pokles cca o 1 metr, jen jsem trochu povolil řetěz na přídi a zkrátil lano vzadu. Na loď jsem ani neplaval :). Další noviky jsou, že dělají nový asfalt na silnici z Vůsí do chatové osady (sláva) a také to, že 17.6. máme plánovanou technickou kontrolu.

8.6.2010 David

Přejezd 1.5.

Sobotní předpověd neslibovala tak pěkné počasí jako ve čtvrtek při spouštění, ale nakonec mile překvapila. Sluníčko se docela ukazovalo. Sešli jsme s Lorencovými a Lojzou a Evou ma Radavě dle plánu. S Vaškem jsem trochu zlepšili těsnou palivové soustavy našeho motoru vichr a zanedlouho vyrazili.

Bohužel motorek tentokrát překvapil nemile a po cca 1 km mu odešla převodovka pro směr dopředu. Takže jsme se na zpátečku rádi pomaloučku doplácali zpět na Radavu, kde jsme předvedli opilé přistání na dva pokusy. Pak jsme se po voláních do různých stran rozhodli dát přednost zapůjčení lodního motoru od Vaškova kamaráda před odtahem. Já naštvaně naložil oba motory k ničemu do auta, čímž jsem pozdě odpoledne málem omámil Ivu benzínovými výpary, když vezla fordíka zpět na Vůsí. Tímto se nám odjezd opozdil cca o 3,5 hod, ale Vašek s motorkem přijel. Já jsem se tentokrát projevil jako velký nešika a ač jsem si dával pozor, přesto mi jedna drobná součástka motoru spadla do vody a už se mi ji nepodařilo vylovit, i když jsem ji pod hladinou viděl, ale pod vodou se mi ji nepodařilo rukou zachytit. Voda ani nebyla tak ledová. Součástku jsme hravě nahradili, ale tímto se na dálku omlouvám majiteli motoru a nominuji Vaška, ať dohodne kompenzaci.

Díky obětavosti a pomoci dobrých lidí jsme tedy mohli vyrazit na cestu. Motorek byl tichý spolehlivý a úsporný. Občas trochu kráplo, ale cesta ubíhala krásně, i když trochu nižší rychlostí než obvykle. Všichni jsme se vystřídali u řízení, nejvíc se to líbilo Lucii, Lojzík zase dokázal zase jet nejvíce rovně. Já byl někde uprostřed, ale zase na ten den se mi vcelku povedlo přistání ve Vůsí (také bylo již tento den třetí).

Pak už jsme jen ukotvili loď, dojeli pro auta, odvezli motor záchranář a již nemaje sil zůstali s Ivou a dětmi přes noc. Děti nachytali pár rybiček, postavili pár jezírek a pak celou noc pršelo. Lucka spadla lehce do vody až těsně před odjezdem, když už bylo vše sbaleno :). Cestou domů jsme vyzkoušeli restauraci Kawest Saloon u Žďákovského mostu, prostředí pěkné, jídlo a ceny průměrné.

4.5.2010 David

Spouštění 29.4.

Sestava David, Vašek, Jirka, Karel, Zdeněk, Lojza, 2x Bizema zvládla spuštění na nápravy, zapojení avie, posun před šoupnutím do vodu, dofouknutí gumy, šplouchnutí do vody, vyndání náprav, rozmontování, nandání na avii, posbírání materiálu, naložení, nandání lávek, přejezd na dočasné kotviště zcela skvěle, spolehlivě a bezproblémově za krásného počasí a zásobovací podpory Ivy, Vendulek, Aleny. Díky moc všem, nemohl jsem uvěřit, že jsme vše včetně vybrání vody ze spouštění svačiny obědu byly již ve 3 hotovi a mohl jsem ještě vyzvednout holky ze školy a školky.

Velký dík všem

4.5.2010 David

4. brigáda 22.4.

Jen poslední přípravy před spuštěním, tentokrát pouze za účasti mé maličkosti: uříznutí oka u panenky, montáž nové lávky, snaha od obroušení vnitřku přední komory a základní nátěr.

4.5.2010 David

3. brigáda 17.4.

Opět mě vydatně podpořili kamarádi Vašek a Aleš, který dělal opět taxikáře. Práce tentokrát nebyla tak vidět. Vašek s Alešem pečlivě pracovali na obtížných místech v zadních komorách. Podařilo se natřít základem a jednou vrstvou. Bohužel nás to čeká příští rok pod přední palubou. Obrousil jsem a natřel přední palubu a donatřel zbytek zadní části. Vašek opravil provizorně podlážky pramice a já s Alešem rozřezal starou lávku na topení. Ještě jsem stačil velmi lehce vyluxovat a už jsme museli frčet domů, protože se už setmělo.

Díky kluci

22.4.2010 David
Aleš pořídil 2 dokumentační fotografie, takže můžete vidět jak "dřu" a jak máme krásný ponton.

2. brigáda

Tentokrát mě v sobotu vydatně podpořili kamarádi Vašek a Aleš, který obětavě zastal i funkci autodopravy. Práce nám šla krásně od ruky, takže se podařilo dobrousit zadní spodní část, přebrousit boky a natřít chybějící část spodku základem, boky základem podruhé a celý spodek a boky akrylátovým emailem. Bohužel horní lem boků již nestačil zavadnout a déšť nám to zničil. Budu muset poopravit. Vašek pečlivě pracoval na obtížných místech a čistil od rzi, Aleš a já brousil a natíral. Chybí nám již jen natřít základem a vrchní barvou zadní část nad hladinou a obrousit a natřít přední palubu.

Dislokovaná jednotka Jirka a Iva začali s přípravou nové lávky, takže máme téměř připravené díly a vše 1x natřeno.

3x Vivat všem pomocníkům a díky

11.4.2010 David

První jarní brigáda

Tak jsme za vydatné pomoci Ivy vyrazili s dětmi na loď na velikonoce, i když počasí papírově moc nepřálo. Nemělo být příliš hezky a teplo. Naštěstí se nepříznivá předpověď vyplnila až v pondělí ráno. I když ze soboty na neděli mrzlo, nezmrzli jsme :). V okolí bylo dosti blátivo, ale to je v tomto období na našem místě na zimovišti obvyklé. A tak jsem díky péči Ivy, která se o mě a děti starala mohl hodně pracovat. Podařilo se mi v sobotu wapkou očistit ponton. Poté trochu obrousit boky (kromě zadní části) a spodek až po zadní nápravu. Taktéž mám za sebou jeden základní nátěr boků pod čarou ponoru a spodku do zadní nápravy. Váleček se docela osvědčil. Takže mě ještě čeká obrousit zadní část a přední palubu, následně nátěry. No a pak ty méně prioritní úkoly za seznamu.

Stihli jsme i jeden "poklad" (geocache) a výlet na rozhlednu Onen svět. Ale hlavně musím poděkovat Ivě za trpělivost s dětmi, které byly skoro pořád v lodi a bylo pro ně velmi obtížné nalézt zábavu.

5.4.2010 David

Jarní přípravy

Takže nám zase začíná nová sezona a "oblíbené" jarní práce. Možností je dost, já se zaměřím na ty nejdůležitější.

 • očištění/obroušení přední komory zevnitř - na podzim 2010 nebo jaro 2011
 • Ponton - dostal 1 základní nátěr, 1 vrchní nátěr kompletně. Dále zadní komory zevnitř, to byla piplačka Vaška, Aleše a trochu moje natírací
 • Nová lávka na břeh - smontováno. Materiál a práci věnoval tchán Jirka a Iva natírala
 • Přední paluba, obroušení natření - hotovo, přilepení koberce
 • Pramička - oprava podlážek - hotovo Vašek L, výměna dřeva pod havlinkou, zalaminování zadního čela
 • Zábradlí - obroušení, natření
 • úklid - zatím jen vyluxováno
22.4.2010 David

Zimní nálada

Provedl jsem zimní kontrolu naší lodičky. Vše bylo v pořádku a úplná zimní nálada. Ostatně můžete se přesvědčit tady.

13.2.2010 David

Vytahování

Děkuji moc všem pomocníkům. Než jsem se stačil svléci z neoprenu, což už teda také není jednoduché ani ve dvou, mistři tahání zvládli centimetrové posunování okolo kajmana (4x tam a zpět). Velká pochvala všem a díky za další úspěšnou sezonu

20.10.2009 David

Návrat na Radavu

Cesta s Ester a kumpaníí, Vaškem, Lojzou a mnou bez problémů i se zastávkou na jednu geocache.

20.10.2009 David

Pramice

Podařilo se mi zakoupit starší jetou "bledě modrou" pramičku okoun. Byla bez vesel a podlážek, které nám ale zloděj stejně neukradl, a tak byla alespoň výhodnější cena 4 000,-. Dřevo na přídi potřebuje nové, u havlinek ještě chvilku vydrží. Zadní čelo, výztuhy na dně, a sedačky vypadají vcelku dobře. Dneska jsme ji s rodinou dovezli na houseboat, vyzkoušeli, že do ní neteče a uzamkli. Takže doufám, že nám bude ještě pár let sloužit a užijeme ji, stejně jako dneska Lucka, která už veslovala.

21.6.2009 David

!! PRAVIDLA HOUSEBOATU !!

Prosím dodržujte, aby byla loď v pořádku, připravena pro další "posádku" a zabezpečena.

  Příjezd
 • Pracovní rukavice jsou pod stříškou na dřevo u ohniště nebo mezi kmeny borovice. V rukavici může být klíč na lanové spojky.
 • Přitáhněte loď ke břehu pomocí řetězu
 • Z přední paluby si nasaďte lávku, nastavte přední kotevní tyč a napněte si řetěz
  1. Postup zapnutí plynové lednice
  2. Zapněte plyn na bombě
  3. Nastavte přepínač elektřiny 12V - 0 - 220V do prostřední polohy 0
  4. Levý horní kohout nastavte na největší plamen a držte zamáčknutý (uslyšíte tiché syčení plynu)
  5. Stiskejte opakovaně piezo zapalovaní (druhý knoflík zleva) až chytne plamem. Plamen je možno vidět v pravém dolní rohu otevřené lednice (plastové kulaté okénko). Zapalujte maximálně po dobu 10 sekund, poté zkuste cca za 1 minutu celý postup opakovat
  6. Po zapálení držte levý kohout zamáčknutý cca 20 - 30 sekund, nahřeje se tepelná pojistka
  7. Na levém kohoutu nastavte požadovaný výkon (největší plamem = největší výkon, dle návodu pro teplotu okolí cca 32°)
   Zapnuti elektriny
  1. Zapněte solární regulátor - 1x stisk stříbrného tlačítka - svítí obrázek žárovky - 12V je k dispozici
   1. Pro 230 V musíte zapnout měnič napětí v dřezové skříňce, červený kolébkový vypínač, svítí zelená dioda
   2. Zapněte prodlužku pod linkou
  Pobyt
 • Kontrolujte, zda nenapršela voda do pontonů (plováků), nutno otevřít poklopy a vodu do sucha vybrat (houbou=molitanem). Poklopy uvnitř vpředu (vlevo i vpravo), uprostřed (vlevo i vpravo), a na ZADNÍ palubě uprostřed (nutno vyndat motor). Do pontonu si nesviťte otevřeným ohněm pro případ, že by se tam nahromadil propan-butan z lednice nebo vařiče!
 • Při výměně plyn bomby (lednice, varič) poznamenejte datum do lodního deníku
 • Pitná voda je v chatové osadě, za chatou, kterou vidíte na špičce naší zátoky. Plechový sloupek s kohoutkem
  Odjezd
  Když Vás nikdo nestřídá
 • Vypněte vypínač na prodlužce
 • Vypněte měnič napětí
 • Vypněte zátěž solárního regulátoru, 1x stisk stříbrného tlačítka, obrázek žárovky není zobrazen
 • Vypněte vařič a uzavřete plyn na bombě vařiče (nutno nadzvednout vařič)
 • Vypněte lednici (levý kohout poloha 0) a vypněte kohout na bombě lednice (V případě nepřítomnosti delší než den uschovejte v lodi bombu i lednici)
 • Ukliďte kánoi do housebotu
 • Uzamkněte visacím zámkem pramici
 • Lávku položte na přední palubu
   Ukotvěte loď následujícím způsobem:
  • Kotevní tyče zapíchněte nebo záklíněte o skálu v úrovni hladiny. Tyče nejsou kolmo na loď, ale cca 1m od kolmice, buď obě dvě dovnitř=k sobě, nebo vně=od sebe.
  • Napněte co nejvíce kotevní řetězy, aby loď neměla možnost pohybu vpřed. vzad. Napínejte jednotlivě a využívejte setrvačnost lodě při přitažení. Konec kotevního řetězu musí být u země kotevního kolíku, aby nedošlo k vyvrácení! Řetěz se nesmí povolovat, omotejte kolem tyček kolíku, ale ne konec vedoucí k lodi, aby nedošlo k vyvrácení.
 • Pracovní rukavice s vloženým stranovým klíčem nechte pod stříškou na dřevo u ohniště nebo mezi kmeny borovice
 • Vždy
 • Ukliďte loď
 • Odvezte Vaše odpadky
 • Nenechávejte na lodi nadbytečné potraviny a pití
 • Můžete zapsat do lodního deníku své dojmy, případně zanechat příspěvek, který bude využit na poplatky (kotviště, odpad), materiál na opravy a vylepšení atd.

Plán prací na 2009

!! Pokud chcete pomoci, zde je nabídka. Dejte mi vědět, pokud si něco vyberete

 • Přední paluba - umělá tráva nebo nějaký lepší nápad na přední palubu - provedl Karel Š

 • Natření plech. vík pod podlážkami zadní paluby - DS a VS
 • Výměna laminátové střechy nad zadní palubou

  plánuji prodloužit návrh má Karel Š - bude polykarbonát

 • Oprava kanoe

  výměna přední sedačky od Jirky K - provedl DS, přebroušení, laminování, šprajc

Přejezd a vytažení 2008

Vytažení

Vytažení proběhlo velmi hladce, neboť jsem se vlastního vytahování (složení, sestavení náprav, nastavení, ...) nestihl díky různým drobným přípravám na lodi samotné zůčastnit. Také byla výhoda, že místo bylo zatím zcela prázdné, takže odpadlo jakékoliv vyhýbání a uklízení ostatních houseboatů. Chválím Zdeňka za vyrobení dvou lan pro spojení náprav s houseboatem, Karla za řízení vytažení a všechny ostatní, kteří nejsou jmenováni.

Přejezd

Proběhl 4.10.2008 a i když předpověď vypadala špatně, nakonec bylo spíše pěkně, jen foukal větsí protivítr. Ale dvigateľ "vichr" to zvládl, i když se 2x zakuckal a chcípl.

9.10.2008 David

Dovolená 2008

Tak jsem opět stravili dovolenou na naší lodičce, jenže letos jsme neměli takové štěstí na počasí. První 3 dny bylo dost deštivo, pak se to na dva dny zlepšilo tak, že jsme stihli opéct buřty na ohni, a pak zas deštivo. Nebylo to s děvčaty v takovém počasí na malé lodi jednoduché, ale stihli jsme následující: chytání malých okounků do čeřínku, výlet na borůvky, jízdu na kanoi a pramičce, koupání (jen pro zaryté příznivce), výlet do Písku, několik klíšťat, Carcassone, pexeso, člověče, kytaru, domeček pro skřítky, atd. Lucka se učila pádlovat i veslovat, plavat bez rukávků, Terka koupat v orlíku, já natírat, laminovat, lepit, vyřezávat lodičky, ladit motor moskva, hrát píseň Čert ví proč (bezúspěšně). Iva úspěšně korálkovala.

PS: Letos do vody nikdo nespadl, zato bylo hodně odřenin a modřin.

foto
Fotky Houseboat červenec 2008
20.7.2008 David

Na poslední chvíli

Táta s Vendulou se starali o Lucinku a tak jsem s tátovou asistencí (závozník a pomocník) smontoval skříňku na lednici. Budu muset ještě 1x natřít horní desku a další drobné úpravy. Uvidíme, jak se konstrukce osvědčí a případné mouchy doladíme.

Lucinka si užívala koupání, "ranga-tanga" s koupací žížalou a chytání ryb. Děda Lucce chytil 2 cejny a malého okounka, který byl v lavoru a Lucie se o něj starala, krmila ho vařenými kolínky nadívanými červi. Všechny ryby jsme poté samozřejmě pustili zpět.

Také nám na volné místo přibyli noví housbotoví sousedé.

Postup zapnutí lednice

22.6.2008 David

Přejezd

Přejezd se konal hned následující den po spuštění, tedy 27.4.2008. Musím pochválit posádku, všichni přijeli včas (tedy dokonce dříve) a tak jsme mohli z přeplněné Radavy brzo odjet. Ráno nefoukalo, a tak jsme mohli z těsného "housebotového obklíčení" bezpečně vybidlovat na volnou plochu, kde už nás motor vichr bez problémů vezl směr Vůsí. Cestou se sice sluníčko schovalo, trošku sprchlo, ale jinak cesta pohodová a balzám na duši. Bylo i občerstvení ve formě čerstvě usmažených langošů! Přistání hladké, tentokrát zpátečka zařazena, neutrál se však nedařil, takže to nakonec stejně chcíplo, ale pluli jsme již pomalu a byli téměř u břehu.

Fotky

Sezona začala a houseboat se na Vás těší. Můžete přijet i na víkend v květnu a začátkem června, 28.4.2008 David

Spuštění

Spouštění neobvykle v pátek a cca o týden dříve než obvykle bylo rušnější než obvykle, neboť šlo na vodu více lodí. Stejně tak bylo plno i na kotvení. Navíc foukal docela vítr, a tak jsme měli obavy z přetažení mezi další housboaty. Takže jsme tam trošku překáželi, ale snad jsme to s ostatními housbotáři dohodli k oboustrané spokojenosti. Nicméně, vše šlo skoro jako na drátkách. Museli jsme nápravy 3x srovnávat do správného směru neb jsem je nepřivázal z obou stran. Ohnutou panenku jsme narovnali, chlapi z HFH ji zavařili a do vody "hupsli" z dobré vzdálenosti, takže jsem vybral jen asi 2 kýble vody. Materiál uklizen a naložen a již cca v 13:00 mohla avie vyrazit domů. Já s tátou jsme už pak dělali jen drobnosti. Večer po utišení větru nasazení ochozu, natření úvazové panenky, natření dřeva v "zadním podpalubí", atd.

Takže díky všem, jmenovitě: Zdeněk, Tonda + 2xHFH, Karel, Lojza, Vašek

28.4.2008 David

Plán prací na 2008

 • Oprava zadní úvazové panenky

  Zavařili chlapci z HFH 26.4.2008

 • Komín

  Výměna vnější komínové trubky, provedl DaV S, 30.3.2008.

  Výměna vnějšího kolene komínu, provedl DS, 17.7.2008.

 • Nátěr předního a zadního bílého zábradlí

  IaD S (9.3.2008) provedli jen obroušení rezatých míst a jejich základní nátěr

 • Generální úklid lodi

  Vyhnání pavouků, pavučin, špíny, smetí, prachu a harampádí, nejlépe s pomocí vysavače. David a Vendula K

 • Ochoz

  Obroušení a natření želez. částí ochozu, Vašek S

 • Kotevní tyče

  Obroušení a natření kotev. tyčí, Vašek S

 • evidenční číslo O-0050na kotviště a do lodi, David S
 • Oprava pramice

  Pramici nám nějakej zloděj ukradl! Ach jo, kéž by mráz ....l roztrhl.

 • Natření dřeva pravoboku, VS 30.3.2008
 • Natření dřeva zadní části paluby, VS 30.3.2008
 • Oprava kování skříňky (magnet, knopka) :-)), DS 30.3.2008

Jarní práce a NOVINKA

30.3.2008 otec a syn Svob provedli několik dalších jarních údržbářských prací na lodi, viz. plán prací. Pro Vás ostatní (kteří to ještě nevíte), zakoupil jsem novou 60l plyn lednici, teď ještě chybí ta složitější část, navrhnout a vyrobit jí předpisový "domeček", kde bude bydlet.

30.3.2008 David Svob

Začátek 2008

Tento víkend 8. a 9.3. jsme mohli s Ivou vyrazit sami jako za mlada, protože děda Venda s Vendulou nám celý víkend hlídali naše zlaté holčičky. Vyjeli jsme na kontrolu housboatu po zimě, orkánu Emma, deštích a táních na horách. Emma k nám byla vlídná, nic se nezničilo (teda alespoň jsem si ničeho nevšiml) a i jinak bylo naštěstí vše v pořádku. Dopravili jsme zpět na zimu uložené barvy, já vykartáčoval pár rezatých fleků na spodku a bocích pontonu a na zábradlí, 1x natřeli vybroušené fleky ( já na lodi, Iva na zábradlí). Iva poklidila kuchyň, loď a starala s o mě, abych měl jídlo, pití, teplo. Na lodi jsme přespali, udělali několik drobností a sepsali seznam, který proberu a později zde vyvěsím případným zajemcům.

9.3.2008 David Svob

Konec léta aneb parta houseboat

Partička se dle plánu sešla 11.10.2007 na Radavě, já se všem omlouvám za zpoždění, ačkoli jsem to organizoval. Při mém příjezdu už byly nápravy sestavené na břehu a připravoval se kladkostroj. Vody bylo dost málo (347,35 m n.m) a tak nám lano i přes prodlužovací řetězy tak tak stačilo. Tentokrát nám v cestě stála velká rýha, kterou by náš 8tunový housebůtek tažený avíí asi nepřejel a tak jsme museli táhnout trochu více šikmo po břehu. Nepodařilo se nám/mě úplně přesně nasměrovat nápravy a tak jsme ke konci museli trochu posunout sousedící houseboat a trochu převazovat lano. Ale vešli jsme se na obvyklé místo, zadek je možná trochu dále od rýhy, předek zase blíže, protože keř bezu, který se obvykle dotýká komínku jsme tentokrát pozdním zastavení vytahování "porazili". Pak jsme to společně vyheverovali, poklidili, naložili, trošku poklábosili a "zakončili" letní sezonu. Díky, že se partička sejde na ty nejdůležitější akce roku, tj. spouštění/vytahování a přeji všem, ať si na loď udělají čas pro radost, protože je u vody pořád pěkně. Díky Zdeňku, Karle, Jirko, Matouši, Vašku, HFHci ... a Ivo, Aleno a moje děvčata Lucko a Terezko. Vytahování houseboatu Radava 11.10.2007 10:40

Přejezd Vůsí Radava se skutečně uskutečnil za klidného slunečného dne 7.10.2007. K plánované účasti (já, táta Vašek, Lojza K) se na poslední chvíli a k mé velké radosti přidali ještě Ester, Markétka a Matouš a tak jsme měli při přejezdu větší pohodu a snadněji se střídali. Vichr (všichni už určitě víte, že to je lodní závěsný motor) chytnul skvělě a i skvěle jel a chladil. Zkazil jsem to až já při přistávacím manévru, když jsem si omylem vyškubl přívod benzínu a nevšiml si toho. Vichr celkem překvapivě chcípnul. Nicméně jsem stačil "závadu" mezi hlavou a kormidlem stačil opravit ještě před možno kolizí a tentokrát zaparkoval obstojně i bez lámání bidel, pádel, atd. Podařilo se mi totiž zařadit i zpátečku. :O.

11.10.2007 Zaspal i zapsal Davidsvon
Připraveni k vyplutí, vichr už se zahřívá .. 7.10.2007 11:00

Kotviště

Takže kotviště ve Vůsí je oficiální. Mám smlouvu s povodím Vltavy na 5 let do 31.7.2012 na kotviště s evidenčním číslem O-0050. Roční poplatek činí 1 060 Kč (To mě docela potěšilo, první návrh byl cca 3x vyšší), takže zbývá už jen označit plavidlo a platit..

Kontrola 15.9.2007

S tátou Vaškem jsem po návratu z dovolené v Tunisu provedl kontrolu a překotvení houseboatu. Voda stoupla asi o 2,5m, naštěstí zadní tyč se úplně nevylomila a přední řetěz nebyl příliš hluboko pod vodou. Takže ve dvou nám to šlo dobře od ruky, překotvili jsme a táta vybral vodu z pramice.

"Zpátky ke kořenům" aneb dovolená 21 - 28.7.

Pro ty, co čtou skutečný papírový lodní deník se budu trochu opakovat, ale snad i ti se dozvědí něco navíc.

Je to tak, po 4 dlouhých letech jsme se "odvážili" opět strávit týden na houseboatu a bylo to skvělé. Vybavil jsem se v půjčovně BOATPARK dětskými vestami a po hektickém převážení a balení věcí vyrazili. Loď byla po Jirkově týdenním pobytu vylepšena (až na lednici, která i přes výměnu hadice a zkoušení netěsností je prostě už v háji = musí jí opravit nějaký odborník nebo investujeme do jiné) a tak jsem mohl více dovolenkovat a méně pracovat. Vyřezali jsme si několik lodiček z kůry (Iva zvládá i jiné tvary, lžičky, rybičky, ...), udělali si celodenní výlet parníkem (Zvíkov, Orlík a zpět), včetně oběda, lízátka, zmrzliny, akvária na zámku Orlík i průtrže mračen na zpáteční plavbě. Zvládli jsme jednu malou plavbu na kánojce, jednu na pramičce (motorizovanou, takže dobrodružnější), výlety na nákupy a cukrárny do Milevska, divočáky v Rukávči, několik grilování, ohýnků a mnoho repríz písní z pohádky Lotrando a Zubejda, hit letošního léta vyhlašuji píseň "Pod dubem, za dubem", ale na houseboatu byla v kytarové variantě. Samozřejmě mnoho koupání (Lucka je vodník a skokan, Terka potřebuje ohřívanou vodu). Každá z děvčat má jeden zásek, Lucka spadla oblečená bez vesty z lávky, Terezka s vestou z ochozu.

Takže, ač jsme měli obavy, povedlo se a přijedem zase, Davidsvon

"Záchranná akce" 24 - 25.5.

Jirka N provedl 24.5. kontrolu a zjistil, že vítr poničil kotevní tyče. Takže Jirka loď vyprostil z poničených tyčí, provizorně zajistil a telefonicky domluvil se Zdeňkem H možnosti opravy. Zdeněk pak v pátek 25.5. nové zesílené a vylepšené tyče přivezl a namontoval.

Takže díky chlapi, zvládli jste to skvělě! David

Spouštění a přejezd houseboatu 3. 5. 2007

Dnes byl docela činorodý den. Nejprve jsme se na Radavě sešli v hojném počtu ještě před stanoveným termínem, v dobré náladě a v nádherném počasí spustili houseboat díky použití tlačné/brzdné tyče (díky Aleně, Zdeňkovi H) připojené k Avii v rekodním čase i při velmi nízkém stavu vody. Pak jsme nastartovali vichr jen pro 5 minutový test (dvě zatáhnutí+forsáž do karburátoru a jel). Bohužel napodruhé jsem už museli tahat několikrát (asi se uchlastal), až zvítězil Zdeněk. Pak už vichr chladil celou plavbu za slunečného, mírně větrného počasí. Na vodě jsme potkali jen potápěče u Žďákovského mostu. Přistání bylo hladké, tentokrát se také nic nezlomilo, chcípnul jsem/se vichr v pravý čas. Cestou zpět jsem se ještě zastavil na obecním úřadě v Květově, abych získal souhlas obce s přístupem po obecní cestě (zaplaťpánbůh) k plánovanému kotvišti a můžu to poslat na Povodí Vltavy. Snad už to bude komplet a kotviště bude oficiální. Dále jsem uhradil 350,- poplatek za odpad, takže odpadky, případně vytříděné PET lahve, můžete bez výčitek odkládat do kontejnerů ve Vůsí nebo Květově. Taky jsem si za 200,- vyřídil roční povolení vjezdu do lesa, bohužel není přenosné na jiné auto (na povolence je SPZ/RZ). Jelikož přenosnou povolenku v Květově nevydávají, plánuji, že tu svou nechám na lodi.

Takže všem díky (z hlavy Vás asi všechny ani nevyjmenuji, tak to beru takhle všeobecně). A přijeďte si někdy odpočinout na loď, viz termíny níže.

PS: Stále mám ještě restík v podobě pravidel houseboatu pro neznalé/nové návštěvníky. Až bude hotov, jistě se zde (doufám, že brzy) objeví.

Plán prací na 2007

!! Pokud by jste měli zájem provést něco z níže uvedených prací, prosím napište mi email a mohu Vám Váš výběr zarezervovat.

Tříděno dle priorit od nejvyšší k nejnižší
 • Oprava pramice

  natření lavic provedl Jirka N

  oprava a natření podlážek provedl DS

 • Okapový svod

  Zakoupil a provedl Jirka N

  Potřebný materiál: Novodurová trubka průměr 5cm, délka 200cm, koleno 90°, průměr 5cm

 • Nátěr zadní paluby

  Provedl Jirka N

  Potřebný materiál: Barva Sokrates Teak zakoupena DS, je na houseboatu

 • Nátěr dřevěných boků

  Barvu zakoupil a provedl Jirka N, oba boky 1x, DS bok s ochozem 1x

  Potřebný materiál: Barva luxol mahagon, natíraná plocha cca 35m2jeden nátěr

 • Nátěr horní paluby

  Provedl DS

 • Vyrobit dvoje schůdky pod vstupní dveře

  Prozatím jsem vzrobil jen provizorní DS

 • Oprava pontonu

  Provedl: 7. a 14.4.2007 DS

  Nátěr přední části ze spodu, jemné okartáčování a 3xnátěr jen rezivých míst, nátěr přední části ze spodu

 • Oprava lávky

  Provedli 14.4.2007: DS, MA, VA

  Jedná se výměnu prken na lávce pro vstup na břeh a následný nátěr

  Potřebný materiál: Hoblované prkno 2ks tl. 2x7,5x400 cm a 1ks prkno tl. 2x10x200cm, vruty

 • Nátěr zadního zábradlí

  Provedli 7.4. a 14.4.2007: DS, MA, VA

  Demontáž desek, omytí desek, očištění zábradlí, 2x nátěr zábradlí, montáž desek.

 • Luxování lodi

  Provedl: 14.4.2007 DS

 • Přidělání reg. čísla na přední dřevěnou část

  Provedli 14.4.2007: DS, MA

  Potřebný materiál: jen vruty

2006

Provedené práce 2006 ke dni 17.10.2006

 1. Vytažení do "suchého doku"
 2. Výrobní štítek WC (Jirka N)
 3. Pěkné sezení u ohniště (E+2M+V)
 4. Nový lodní deník (E+2M+V)
 5. Natřeno přední+zadní čelo (Jirka N)
 6. Natřen záchod (Jirka N)
 7. Nové schody na záchod (Čechovi)
 8. Natřené bílé zábradlí (Čechovi)
 9. Houseboat má nové registrační číslo 106729 (DS)
 10. Nový záchod a technická prohlídka (David+Venda+Jirka K)
 11. Nová horní paluba (Karel Š)
 12. Obroušen a natřen ponton (David+Vašek L+Vašek+Jirka N)

Termíny 2019

přejezd: 19.4.

Rezervace 2019

 • 31.5. - 3.6. Karel Šťastný
 • 7.6. - 9.6. Jarda Jásek
 • 29.6. - 6.7. David S
 • 6.7. - 13.7. Jirka N
 • 13.7. - 20.7. David S
 • 20.7. - 27.7. Vašek S
 • 28.7. - 3.8. Tomáš Razým
 • 3.8. - 10.8. Matouš J
 • 15.8. - 18.8. Silvie S
 • 18.8. - 25.8. Karel Š
 • 26.8. - 30.8. Karel N
 • 6.9. - 8.9 Vítek J
 • 26.9. - 29.9. Matouš J

Termíny 2018

přejezd: 14.10.
vytažení: so 20.10.2018

Rezervace 2018

 • 5.5. - 8.5. David S
 • 18.5. Technická (David)
 • 19.5. - 20.5. Zdeněk H
 • 7.6. - 10.6. Jarda J
 • 30.6. - 7.7. David S
 • 8.7. - 15.7. Jirka N
 • 15.7. - 21.7. David S
 • 21.7. - 29.7. Vašek S
 • 4.8. - 12.8. Matouš J
 • 12.8. - 19.8. Razímovi
 • 28.9. - 30.9. Matouš J

Termíny 2017

Přejezd: říjen 14.

Vytahování: 21.10.2017 sraz, posádka loď cca 10:00, pomoc s nápravami cca 11:00

Držte palce, ať nemusí Orlík vyrábět elektřinu a hladina alespoň neklesne.

Finance

Bankovní účet: 670100-2201659759/6210 do poznámky pro příjemce uveďte prosím Vaše jméno
Aktualni stav

Příspěvky

alias sponzorské dary a příspěvky na provoz a údržbu lodě

Přispět lze: hotově, převodem na účet, paypalem na davidsvon zavináč gmail.com