hlavicka.png, 18 kB

Calc - Nástroje

funcs.ods

V lokalizovaném Excelu existoval soubor Funcs.xls, v němž byl seznam funkcí Excelu v české lokalizaci a v anglickém jazyce. Vytvořil jsem obdobný sešit, který by měl sloužit pro uživatelé, kteří přecházejí s Excelu k OpenOffice.org Calcu.

funcs.png, 6 kB

Je to jednoduchý seznam se sloupci: Typ funkce, Funkce v OOo a ekvivalent Excelu. Jednotlivé sloupce lze seřadit, případně filtrovat. Pro seřazení jsem použil makra (tak se nelekněte upozornění na makra). Po označení buňky s nějakou funkcí a kliknutí na tlačítko Nápověda (ve sloupci Parametry) se zobrazí k vybrané funkci nápověda

Sešit jsem odzkoušel v:
OOo 1.1.5 - Mandriva 2006, ve verzích OOo menších než 2.0 nefunguje nápověda
OOo 2.0.2 - Kubuntu 6.0.6, OK
OOo 2.0.3 - Windows XP Home SP2, OK

Odkaz pro stáhnutí: funcs.odsX-Ray Tool 5.1

Dovolil jsem si přeložit, s autorovým svolením, dle mého názoru výborný nástroj pro zjišťování vlastností a metod objektů.

xraytool.png, 6 kB

Je to knihovna maker, pomocí níž lze zobrazovat vlastnosti, metody, služby a rozhraní, které poskytuje objekt v objektové proměnné. Do svého kódu vložite

xray ObjektovaPromenna
a kód spustite. Podrobné informace jak k instalaci, tak i k používání jsou uvedeny přímo v dokumentu XrayTool51_cz.sxw. V dokumentu je i výše zmíňovaná knihovna maker, takže si dokument stáhněte a řiďte se jeho textem.

V nástroji se vyskytovala drobná chybka, kterou jsem v přeložené verzi odstranil. K příčině této chyby, zda to je překládačem Basicu nebo vlastním makrem proběhla krátka diskuse na oooforum.org.

Autorem originálu je Bernard Marcelly a stránka nástroje: X-ray Tool

další překlady:
francouzsky: Bernard Marcelly
anglicky:    Bernard Marcelly
portugalsky: Noelson Alves Duarte
česky:       Vladimír Graf

vgraf2@cbox.cz

3.09.2006