PROZRACNYJ

  Synonyma:  Прозрачный
Původ:  Prozračnyj vznikl křížením odrůd V-70-90 x Šalfejnyj
Listy:  středně velké, troj až pětilaločnaté se středně hlubokými výkrojky, s poměrně velkými, ostrými zuby na okraji listové čepele.
Růst:  střední až silný
Doba zrání:  raná (110- 125 dnů)
Květ:  hermafroditní
Hrozen a bobule:  Hrozny velké, o hmotnosti 450-750 g, cylidrické až cylidricko konické, středně husté až husté. Bobule velké, 27х23 mm, oválně konické, zeleno žluté barvy, při plné zralosti žluté. Chuť je odrůdová, příjemná s šalvějo-muškátovým aroma. Dužnina bobulí je masitá, semena jsou malá, počet semen v bobuli je 2-4. Na slunci se bobule stávají průzračně jantarové, od čehož vznikl i název Prozračnyj.
Vyzrávání výhonů:  velmi dobré
Plodnost dřeva:  75-90%
Počet hroznů na výhon:  1,5-1,8
Zatížení, řez:  30-40 oček keř, řez tažňů na 6-8 oček. Plodnost spodních oček je vysoká, proto se muže provést I řez na 3-4 očka
Odolnost k mrazu:  vysoká (–25°C)
Odolnost k chorobám:  zvýšená
Množení: : Řízky zakořeňují dobře. Keře začínají plodit druhým až třetím rokem. Afinita s většinou podnoží dobrá.
Zvláštnosti:  Prozračnyj je velmi výnosný, musí se regulovat násada hroznů, aby nedocházelo k přetížení keřů a také provádět podlom slabých letorostů. Potom za současné dobré péče může hmotnost hroznů dosáhnout i 1,5 kg.
Doporučováno pěstování na silně rostoucích podnožích a na velkých tvarech s velkou zásobou starého dřeva, například na pergolách. Před kvetením se doporučuje provést zašípnutí vrcholku letorostů
Při pěstováních na černozemích, při přetížení keřů a nadměrném hnojení dusíkem letorosty hůře vyzrávají a snižuje se odolnost k mrazu. Proto se doporučuje pěstování na méně úrodných půdách a používat zvýšené dávky fosforečných a draselných hnojiv.
Literatura a zdroje: vine.com.ua, vinograd7.ru
Za svolení k použití fotografií děkuji autorům (Vladimír Charčenko, Anatolij Bačinskij, Sergej Sidorjaka, Jevgenij Sochaňov).
 
Prozracnyj Prozracnyj

Návrat  ZPĚT na výchozí stránku

Stránka byla připravena na základě podkladů od př. Ivo Kotrleho